Малинська районна державна адміністрація

офіційний веб-сайт

Відповідальність за фейки про коронавірус

За період карантину в Україні, за наявною в Єдиному реєстрі судових рішень інформацією, розглянули 89 протоколів на поширювачів неправдивої інформації про COVID-19.

Більшість підозрюваних в суді пояснювали, що вважали поширену інформацію правдою і лише хотіли повідомити друзів про знайдені сенсації. Дехто ж зізнавався, що просто не вміє розрізняти фейки. Тим не менше, майже 30% тих, на кого склали протоколи, суд визнав винними і оштрафував: 80% протоколів через фейки в соціальних мережах 4;65 протоколів склали через поширення фейків про коронавірус у Фейсбуці;6 протоколів склали через повідомлення в Інстаграмі;1 через фейк у вайбері;1 через фейк у соцмережі, назву якої в постанові суду не вказують. В шести випадках поліція склала протоколи через усні неправдиві чутки. Люди пліткували про сусідів і односельчан, які повернулися за кордону і нібито хворіють на COVID-19.

Стаття 173-1 КУпАП передбачає штраф 10-15 неоподатковуваних мінімумів (170-255 гривень) або й навіть виправні роботи до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку за «поширювання неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку». До штрафу ще треба сплатити 420 гривень судового збору.

Всесвітня організації охорони здоров'я вважає, що «інфодемія» навколо COVID-19 може бути небезпечнішою за сам вірус.

Через поширену брехню у фейсбуці чи вайбері, картинку, коментар, чи просто усні балачки ви можете отримати штраф.